Uczucia religijne - 8.12.2017

W grudniu Galeria Jedna/Druga zaprasza na wernisaż wspólnego projektu Marty Frej i Tomka Kosińskiego pt. Uczucia religijne.
Jak je obrazić zarazem ich nie obrażając? Z powodu art. 196 kodeksu karnego ta niełatwa sztuka może okazać się bardzo przydatna. Nie tylko artystom. Do stracenia bywają pieniądze a nawet wolność w wymiarze do dwóch lat. Marta Frej i Tomasz Kosiński zastanawiają się nad specyfiką „uczuć religijnych” i ich paradoksalnością w kontekście kwalifikacji zachowań w sferze publicznej. Pytań pojawia się wiele, a pozorna oczywistość zmienia się szybko w trudną do rozpuszczenia absurdalność. Czy Bóg ma uczucia religijne? Dlaczego z pustego się przelewa? Kogo nie dotyczy logika? Czy uczucia mają rozum? Czyje zmysły nie ufają językowi? Czy kodeks karny można obrazić? Czy oczekiwane opium to tylko popiół? Gdzie przebiegają granice pokoju? Psychologia
i fenomenologia nie znają uczuć religijnych. Nie zna ich także wyobraźnia. To dobrze, bo granice naszej wyobraźni są granicami naszej wolności.
Łukasz Musielak