Grupa Supergirls Do Design:
MARTA SZOSTEK / AGATA KIEDROWICZ

"MOŻE...I LAS"

19.06 - 07.10. 2020

W garści leśnej ziemi mieści się więcej istot żywych niż jest ludzi na Ziemi. Pełna łyżeczka do herbaty zawiera już ponad kilometr strzępków grzybni*.

Wszystko jest kwestią perspektywy i skali. Doznajemy świata i jesteśmy przez świat doznawani.
Nasze doświadczanie rzeczywistości opiera się na nieustannym i mozolnym „dostrajaniu” zmysłów do tego, co nas otacza. Żeby nie zgubić się w gąszczu impulsów i bodźców, które swoją obecnością i intensywnością wdzierają się w każdą chwilę naszej codzienności, próbujemy odruchowo, często też nieświadomie i instynktownie, wpływać na ilość, nasilenie oraz źródło ich pochodzenia (źródło energii).

 

Minimalizujemy nasze odczucia, odcinamy się...
izolujemy...
zatracamy naszą „ludzką” naturę...

 

Bycie blisko natury.
Zdanie to zawsze powodowało we mnie poczucie niezgody, dyskomfortu czy po prostu niezrozumienia.
Bo jak można być blisko czegoś, czym się jest?
Las, morze, ciało.
Samowystarczalny, żywy obieg materii, energii i wody. Źródło wszystkiego. Dom**.

 

Wystawa może... i las powstała z esencji, tworząc przestrzeń synestezyjnego doświadczenia – gabinety
osobliwości zbudowane z obiektów natury (huby, mchy, porosty, muszle oraz inne leśne i morskie organizmy), które fascynują swoją strukturą, fakturą i kolorem. Nadszedł czas, żebyśmy zaczęli patrzeć na naturę z całą uważnością, czułością i rozważnością.
Szept korzeni i krzyk fal.
Wszechlas pochłania i otula,
Morze rodzi i wyłania.

 

autor tekstu:  EMI Orzechowska

---------------

*Peter Wohlleben, Sekretne życie drzew, przeł. Ewa Kochanowska, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2016, s. 93.
**Agata Kiedrowicz, Wszyscy jesteśmy z lasu, [w:] Design Alive #27/2018, s. 140.

 

Marta Szostek
Niezależna projektantka, tworzy produkty, obiekty oraz instalacje. Współpracuje m.in. z Puro Hotels, magazynem Kukbuk, Międznaorodowymi Targami Poznańskimi, Dr. Irena Eris Hotele Spa.Współtwórczyni Supergirls Do Design, studia zajmującego się tworzeniem set designu dla doświadczeń kulinarnych. W 2010 roku wyjechała do Londynu gdzie ukończyła z wyróżnieniem roczne studia Foundation Diploma in Arts and Design na uczelni London Collage of Communication ( University of Arts London). W 2011 roku studentka Design Academy Eindhoven, uważaną za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni projektowych na świecie. Od 2012 roku kontynuowała studia projektowe na School of Form w Poznaniu, które ukończyła dyplomem licencjackim w 2015 roku. Prezentowała swoje prace na wystawach w Polsce (m.in. Łódź Design Festiwal 2013, Kids Love Desig 2016 w Szczecinie), w Wielkiej Brytani (m.in. London Design Week 2013, British Ceramics Biennale 2013), w Japonii (Tokio Design Week 2014), Indonezji (Ambasada Polski „Polish Design in the Middle of”), na Litwie („Polish Design in the Middle of”), w Belgii („Polish Trash Design”), w Nowym Jorku ( Pratt Mahnattan Gallery).

 

 

Agata Kiedrowicz
Kuratorka, krytyczka oraz edukatorka designu.
Pracuje interdyscyplinarnie, na styku humanistyki, sztuki i designu. Szczególnie interesuje ją projektowanie dla zmysłów.

Sensoryczną wiedzę wykorzystuje we własnej praktyce. Wraz z Martą Szostek prowadzi studio projektowe SUPERGIRLS DO DESIGN, specjalizujące się w tworzeniu scenografii i doświadczeń kulinarnych. Stworzyła dwa autorskie zapachy w projekcie “Kuchenne sensorium”. Bada sensoryczne praktyki artystów i projektantów, publikując teksty i wywiady w branżowej prasie (m.in. Design Alive, KUKBUK, USTA, Newsweek Slow, FUTU, Monitor Magazine, TUU Magazyn, Notes Na 6 Tygodni/Bęc Zmiana) oraz w wydawnictwach naukowych.
Wykłada w School of Form, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Collegium da Vinci, gdzie kieruje studiami podyplomowymi z obszaru mody i nowych mediów. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki.
Kuratorka wielu wystaw, m.in. „Polish Design Island”, „To czuć! Projektowanie dla zmysłów” pokazywanych m.in. na Arena Design 2017, w ramach konferencji TEDx “Senses”, podczas Vienna Design Week, Brussels Design September, Łódź Design Festival oraz w przy ambasadzie RP w Kopenhadze. Uważa, że dobry smak oznacza czułą i uważną postawę wobec ludzi i rzeczywistości.


 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now