Toksyczne związki 21.06.2017

...typowe definicje ujmują toksyczność jako niepożądane działanie związków chemicznych, powodujące zatrucie żywego organizmu i prowadzące do zaburzeń jego funkcji lub śmierci.
W przypadku ludzkich praktyk relacja z toksycznością jest bardziej złożona. Ludzie eksperymentują z toksynami w swoim ciele, by poszerzyć sferę psychicznych doświadczeń. Stają się one pożądanym narzędziem transcendencji duchowej. Chemiczne związki halucynogenne stają się stymulatorem marzenia, pozwalającym stać się kimś innym. Toksyczność może też być pojmowana czysto psychologicznie. Zdarza się, że z przyczyn pozaracjonalnych nie jesteśmy
w stanie znieść czyjejś obecności, tłumacząc naszą niechęć toksyczną osobowością drugiego człowieka. Z wielu przypadkach ludzie potrafią trwać w toksycznych relacjach, mimo świadomości ich szkodliwości, na zasadzie ślepej konsekwencji. W naszej fascynacji i lęku przed toksynami i toksycznością więcej czujemy niż rozumiemy.

Galeria Druga - Maciej Cholewa

Realizacje wchodzące w skład wystawy prezentują subiektywny wgląd w przebieg tych złożonych procesów i konsekwencji wynikających z działania toksycznych związków. Historia Grzybiarza Macieja Cholewy to interpretacja gry z toksycznością, którą w życiu prowadzimy.
Dla tytułowego bohatera toksyczne organizmy stanowią wyzwanie do przezwyciężenia. Artysta w swojej pracy nawiązuje do charakterystycznego sposobu narracji,znanego z filmów i książek dokumentalnych. Stosuje świadomą konfabulację i przetwarza zasłyszane historie w celu podkreślenia interesujących go wątków. Obrazy Marka Rachwalika to próba porządkowania chaotycznego otoczenia i wytworów fantazji. Artysta sprawnie łączy elementy świata organicznego i abstrakcyjnego, mieszając je z popkulturą, groteską i osobistym doświadczeniem. Prezentuje słodki i zdradliwy smak toksyczności, której symbolem stają się grzyby - organiczne obiekty o charakterystycznym kształcie.

Marek Rachwalik ur. 1986 r. w Częstochowie. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.
https://www.facebook.com/Marek-Rachwalik-Malarstwo-406934782727506/

Maciej Cholewa, ur. w 1991 r. w Siemianowicach Śląskich. Absolwent Wydziału Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Tworzy instalacje, obiekty, video, opowiadania
www. maciejcholewa.pl

Galeria Jedna - Marek Rachwalik