top of page

RozkÅ‚ad nie jest gwarantowany 
Kamil Moskowczenko / Krzysztof Nowicki
6.09.2019

      Starożytna maksyma Ars longa, vita brevis („życie krótkie, sztuka dÅ‚uga”), ukuta dla nauk leczniczych, staÅ‚a siÄ™ jednym z odniesieÅ„ do Å›wiata artystycznego. DzieÅ‚o sztuki, pomimo bezwzglÄ™dnego i nieuchronnego faktu przemijania czÅ‚owieka, skojarzone zostaÅ‚o z życzeniem trwania - pozostawiania Å›ladu dla potomnych, muzeum zaÅ› jako miejsce gromadzenia i zachowania dowodów naszego istnienia.
      Wystawa Kamila Moskowczenki i Krzysztofa Nowickiego odnosi siÄ™ do źródeÅ‚ wystawiennictwa i marzeÅ„ o wiecznoÅ›ci sztuki w muzeach, gdzie przedmioty ulegajÄ… powolnemu i kontrolowanemu rozkÅ‚adowi. Obaj artyÅ›ci nawiÄ…zujÄ… do zjawiska wunderkammery - nieusystematyzowanych gabinetów osobliwoÅ›ci, w których przechowywano dziwne okazy natury, skamieniaÅ‚oÅ›ci, nietypowe mechanizmy, zmumifikowane ciaÅ‚a, dziwacznÄ… sztukÄ™, etc. PrzewijaÅ‚ siÄ™ w nich porzÄ…dek przyrody i sztuki, tego, co miaÅ‚o przetrwać, z tym, co już wymarÅ‚e.
      RozkÅ‚ad nie jest gwarantowany to analiza czasu w powolnym procesie rozpadu i (nie)czytelnoÅ›ci obiektu. Krzysztof Nowicki odwoÅ‚uje siÄ™ do „dzieÅ‚ dawnych mistrzów, (...)które utraciÅ‚y przez wieki swojÄ… jasność przekazu i wyrazistość ekspresji. Okres dzielÄ…cy teraźniejszość od czasu ich powstania wypeÅ‚nia przepaść spoÅ‚eczno-kulturowa. Ich recepcja przez wspóÅ‚czesnego odbiorcÄ™ jest ograniczona licznymi uwarunkowaniami, zarówno natury formalnej, jak i treÅ›ciowej.   Ekspozycja muzealna wyabstrahowuje dzieÅ‚o z jego pierwotnego miejsca przeznaczenia i tym samym pogÅ‚Ä™bia dystans z widzem, ale również niedoskonaÅ‚ość metod konserwacji dzieÅ‚ sztuki, czy chociażby bardziej prozaiczne jak refleksy i odciski palców na szybie, za którymi dzieÅ‚a sÄ… powszechnie umieszczane.” ArtyÅ›ci nobilitujÄ…c naturalne zniszczenie, podkreÅ›lajÄ… swój wÅ‚asny fatalizm. Obrazuje to w czasie rzeczywistym Klepsydra wypeÅ‚niona asfaltem, którego proces przepÅ‚ywania do dolnej części obliczony jest na setki lat. Geologiczny charakter tej pracy unieważnia uniwersalność dÅ‚ugoÅ›ci życia ludzkiego jako reprezentacyjnej miary do okreÅ›lania znanych nam zjawisk czy pojęć, jednak „(...) nieodmiennie Å‚Ä…czy siÄ™ z tajemnicÄ…
i nieuÅ›wiadomionym przeżywaniem. Prezentowane na wystawie obiekty, obrazy i rysunki odsyÅ‚ajÄ… widza do obszaru przeżyć, którego sam nie zupeÅ‚nie jest Å›wiadom.”

​

Fot: Robert Stachnik

Galeria Jedna - Krzysztof Nowicki

Galeria Druga - Kamil Moskowczenko

Krzysztof Nowicki

ur. w 1988 r. w Bydgoszczy. W 2013 roku obroniÅ‚ dyplom ASP w GdaÅ„sku na kierunku Malarstwo. Zdobywca Grand Prix w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii 2013” oraz wyróżnienia honorowego w konkursie Fundacji im. F.Eibisch 2015. finalista konkursów “Promocje 2013” w Galerii Sztuki w Legnicy i “Swieza Krew” w galerii Socato we WrocÅ‚awiu.
W 2014 przebywał na rezydencji artystycznej w Hong Kong Arts Centre w Hong Kongu. Obecnie mieszka i tworzy w Gdańsku.

 

Kamil Moskowczenko 
ur. 1983 r. w Proszowicach. Artysta, kurator, pracownik i doktor Akademii Sztuk PiÄ™knych im. Eugeniusza Gepperta we WrocÅ‚awiu. WspóÅ‚twórca Galerii Sztuki WspóÅ‚czesnej EMDES we WrocÅ‚awiu. ZwiÄ…zany z dolnoÅ›lÄ…skim projektem artystyczno-badawczym “Silesia” oraz festiwalem „SURVIVAL” . RealizowaÅ‚ projekty kuratorskie dla Galerii Sztuki WspóÅ‚czesnej Mieszkanie Gepperta. Jego prace znajdujÄ… siÄ™ w kolekcjach prywatnych i w kolekcji sztuki wspóÅ‚czesnej DolnoÅ›lÄ…skiego Towarzystwa ZachÄ™ty Sztuk PiÄ™knych. Obecnie mieszka i tworzy we WrocÅ‚awiu.

bottom of page