O SOJUSZACH CIAŁ NIEBIESKICH
ANNA SIEKIERSKA
16.12.2021 – 18.02.2022
kuratorka: Emilia Orzechowska
wystawa w ramach cyklu kuratorskiego: The Dark Side Of The Sun (vol.4)
W słowiańskiej mitologii Leszy, Borowy to strażnik puszczy i jej mieszkańców. Borowa to jego feministyczna wersja. Jej skóra i krew jest niebieska. Gdy zechce, może przeistoczyć się
w każdą roślinę lub leśne zwierzę. Może być potężna jak drzewo, lub drobna jak popielica. Splata moce płynące z życiodajnych żywiołów oraz destrukcyjnych poczynań. Pomaga przemienić strach i bezradność w odwagę i determinację.
Kobold w germańskich podaniach to gnom zamieszkujący kopalnie. Pilnuje podziemnych skarbów i zwykle pozostaje niewidzialny. To właśnie on był podejrzewany o podkradanie cennych rud i podrzucanie w ich miejsce bezwartościowego wówczas kobaltu, minerału zawierającego w sobie niebieski barwnik. Zbieżność imion postaci i minerału nie jest przypadkiem.
Borowa zajmuje się tym, co powszechnie uznawane jest za ożywione. Kobold działa
w głębokich warstwach geologicznych. W praktyce ucieleśniają materie i siły, które są nierozłączne.
Prezentowany na wystawie film oraz instalacja odnoszą się do bezpośrednich oraz magicznych praktyk podejmowanych w celu ochrony leśnych zwierząt. Niebieski kamień jest sojusznikiem
i sprawcą działania, rzeźba okazuje się towarzyszką saren, a stacjonarny rowerek ułatwia transformację. Wszystko skąpane jest w kobaltowym błękicie i ultramarynie.
foto: Damien Brailly/Andrzej Golc
Anna Siekierska – rzeźbiarka, rowerzystka, pracownica akademicka. W swoich pracach przygląda się
relacjom między człowiekiem a przyrodą, podkreślając potrzeby innych gatunków, które współzamieszkują z nami świat. Prowadzi warsztaty uwrażliwiające na życie innych istot, tworzy instalacje w przestrzeni publicznej oraz interdyscyplinarne projekty zaangażowane, m.in.: “Fikus”, instalacja sąsiedzka w podwórku kamienicy w Warszawie, 2017; “Kto tam?”, platforma do obserwacji życia w koronach drzew, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, 2018; “Sanatorium”, działanie performatywne i aktywistyczne dążące do zachowania stadionu im. E Szyca w Poznaniu jako przestrzeni dla dzikiej przyrody, 2019- … . Jest członkinią Inicjatywy Dzikie Karpaty, który dąży do objęcia ochroną Puszczy Karpackiej – górskiego lasu o charakterze naturalnym.