top of page

Marek Cecuła | Iza Jadach
25.10.2017

      Wspólnym mianownikiem dziaÅ‚aÅ„ twórców jest ceramika, z której czyniÄ… Å›rodek metaforycznego wyrazu. Wystawa w Galerii Jedna/Druga to pierwszy wspólny pokaz artystów, których drogi życiowe już niegdyÅ› siÄ™ przecięły. Wspólnym punktem ich biografii jest dÅ‚ugoletni pobyt oraz praca w Stanach Zjednoczonych, gdzie nawiÄ…zali pierwsze kontakty. Zarówno Iza Jadach jak i Marek CecuÅ‚a aktualnie mieszkajÄ… oraz tworzÄ… w Polsce.

Galeria Jedna - Marek Cecuła

Galeria Druga - Iza Jadach

Marek CecuÅ‚a - Å›wiatowej sÅ‚awy artysta ceramik – to laureat nagród, pedagog, kurator. Pierwsze
doÅ›wiadczenia twórcze zyskaÅ‚ w Izraelu, gdzie wyemigrowaÅ‚ z Kielc; kolejne – w Brazylii i USA.
W Nowym Jorku Cecuła założył studio Modus Design i galerię Contemporary Porcelain oraz pełnił funkcję dziekana Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design. Był też profesorem
w National Academy of the Arts w Bergen, zaÅ› obecnie – w Royal College of Art w Londynie. Jest twórcÄ… Design Centrum Kielce oraz Ćmielów Design Studio. W 2014 roku powróciÅ‚ do kraju
i wprowadza polskÄ… ceramikÄ™ w wymiar nowoczesnego projektowania. Artysta realizuje również rzeźbÄ™ konceptualnÄ… w tworzywie ceramicznym, jak prezentowana w Szczecinie instalacja pt. Last Supper (Ostatnia Wieczerza). W pracy tej codzienne przedmioty – talerze – generujÄ… symbolicznÄ… formÄ™ i przekaz.


Artysta czyni je elementami warstwowego obrazu złożonego z trzynastu części (w nawiązaniu do
liczby ApostoÅ‚ów). InterpretujÄ…c sÅ‚ynne dzieÅ‚o, artysta poddaje je dekonstrukcji poprzez przedruk na porcelanowych talerzach. Użycie „ready mades” powoduje, że caÅ‚ość nabiera wymiaru realnoÅ›ci.


Widz może poczuć siÄ™ wÅ‚Ä…czony w konkretnÄ… sytuacjÄ™ „posiÅ‚ku”, zaÅ› treść kulturowÄ… – podanÄ…
w dziele – na nowo odczytać. Nadruk na wielopoziomowej strukturze generuje zmienny widok
z różnych stron. RealizacjÄ™ dopeÅ‚nia ciÄ…g talerzy wiszÄ…cych na Å›cianie, ukazujÄ…cych dÅ‚onie ApostoÅ‚ów w różnych gestach. Daje to skojarzenie z jÄ™zykiem ciaÅ‚a, mówiÄ…cym zwykle o czÅ‚owieku wiÄ™cej niż sÅ‚owa. Ta symboliczna „weryfikacja” nakierowuje uwagÄ™ na uczestników Wieczerzy. Wydaje siÄ™ być cichym pytaniem o prawdÄ™ i tożsamość.


Dzieło Izy Jadach wchodzi w oryginalną relację z pracą Cecuły. Artystka studiowała ceramikę na
wydziale sztuk piÄ™knych Uniwersytetu WaszyngtoÅ„skiego w Seattle oraz na wydziale sztuk piÄ™knych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. W centrum swych zainteresowaÅ„ stawia rzeźbÄ™ – gÅ‚ównie figuratywnÄ…. ZajmujÄ…c siÄ™ zagadnieniem cielesnoÅ›ci w odniesieniu do tworzywa
ceramicznego, wykorzystuje również siebie jako modela. Kreowane przez siebie formy traktuje jako  odbicie pamiÄ™ci ciaÅ‚a oraz pamiÄ™ci przestrzeni.


Instalacja Sleeping dragon autorstwa Jadach złożona jest z form ceramicznych, nawiązujących do
sprzÄ™tu stosowanego przez aktywistów podczas pokojowych protestów. Rury ceramiczne, tworzÄ…ce w pracy rodzaj „rumowiska” – posiadajÄ… powierzchniÄ™ surowÄ…, chropowatÄ…. Pokazanie naturalnych wybrzuszeÅ„ i nierównoÅ›ci tworzywa sugeruje formÄ™ naznaczonÄ… presjÄ…, wysiÅ‚kiem. To konspiracyjne poniekÄ…d narzÄ™dzie ma sÅ‚użyć zmienianiu Å›wiata bez użycia przemocy, lecz jego użytkowanie wiąże siÄ™ z bólem. Ten wÄ…tek zdaje siÄ™ otwierać pole relacji miÄ™dzy pracami dwojga twórców. Idee pokojowej ofiary mogÄ… przywoÅ‚ywać odniesienia do chrzeÅ›cijaÅ„stwa, pojawiajÄ…ce siÄ™ w Ostatniej Wieczerzy. Obie realizacje odnoszÄ… siÄ™ też do sytuacji miÄ™dzyludzkiego spotkania, definiujÄ…cego ludzkÄ… tożsamość oraz formÄ™ dzieÅ‚a sztuki.


Wystawa w Galerii Jedna/Druga pokazuje możliwości indywidualnego użycia tworzywa
ceramicznego zarówno w kreacji formy, jak i przekazu symbolicznego. Zderzenie dzieÅ‚ dwojga
autorów rodzi konotacje na wielu poziomach. Ekspozycja posiada walory zarówno z punktu
widzenia adeptów wzornictwa, jak i artystów wizualnych różnych dziedzin.

 

tekst: Joanna Tokarczyk Żmurkow

foto: Andrzej Golc

bottom of page